Bu İçeriğin Okunma Sayısı: 20832
İNEBOLU DERNEKLERİNDEN KAHVALTILI TOPLANTI
Pazartesi, 26 Nisan 2010 14:23

İnebolu Dernekleri, İstanbul Beyoğlu’nda faaliyet gösteren Üçlüce Köyü Derneği’nin 25 Nisan Pazar sabah kahvaltısında bir araya geldiler.

Toplantıya İştirak eden dernekler:

  • Üçlüce Köyü Yardımlaşma-Kalkındırma ve Güzelleştirme Derneği-Başkan Yahya Özen
  • İKADER-İnebolu ve Çevresi İktisadî ve Kültürel Kalkınma Derneği-Başkan Kamil Tunoğlu
  • Deliktaş & Hacıibrahim Köyleri Kültür ve Dayanışma Derneği-Başkan Mehmet Temel
  • Dibek Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği-Başkan Muharrem Çolakoğlu
  • Yuvacık Köyü Derneği-Başkan Mehmet Erdoğan
  • Hayrioğlu Köyü Dayanışma Derneği-Başkan Yardımcısı Mehmet Aksu
  • Çubuk Köyü Derneği-Başkan Satılmış Köseoğlu

İKADER-İnebolu ve Çevresi İktisadî ve Kültürel Kalkınma Derneği-Başkan Kamil Tunoğlu:

Güzel bir geleneğin başladığını her ay bir İnebolu köy derneğinde bir araya geldiklerini söyledi.

İkader olarak Yerel Tatlar Festivali’ne iştirak edeceklerini söyleyen Kamil Tunoğlu, bugüne kadar her zaman köy derneklerini bir araya getirdiklerini, birlikte hareket ettiklerini ve yanlarında olduklarını ifade etti.

Yerel Tatlar Festivali’nin şu anda en önemli gündem maddelerinden biri olduğunu, bunu en iyi şekilde yaparak birleştirici ve bütünleştirici çalışmalarının devam edeceğini dile getirdi.

“İkader olarak kuruluşumuzdan bu yana isteseydik bir çok kez İnebolu Gecesi yapabilirdik” diyen Kamil Tunoğlu, bu konuda öteden beri güzel çalışmalar içerisinde bulunan ve 30 yıldır hiç aksatmadan İnebolu Gecesi’ni düzenleyen İnebolu Sağlık ve Eğitim Vakfı’na olan saygılarından dolayı yapmadıklarını söyledi.

Son zamanlarda bazı kişilerin İnebolu adına dikkate bile alınmayacak, içi boş hayali projelerden bahsettiğini dernekler kurduğunu ve İnebolu Gecesi düzenlediğini dile getiren İkader Başkanı Kamil Tunoğlu, bunun etik bir davranış olmadığını söyledi.”Her önüne gelen kişinin İnebolu ismini sorumsuzca kullanmasının dernekçilik ve cemiyetçilik mantalitesine ve ruhuna, sosyallik anlayışına aykırı, birlikteliği zedeleyici bir davranış şekli olarak görüyor ve tasvip etmiyorum” diyerek sert çıktı.

Esenler’in ardından Esenyurt’ta da İnebolu adına kurulan derneğin yakın gelecekte İstanbul Anadolu Yakasında da kurulacağı duyumlarını aldıklarını bu tür yaklaşımların tabela dernekçiliği olmaktan öteye gidemeyeceğini dile getiren Başkan Kamil Tunoğlu, kurmanın zor olmadığını fakat hiçbir temele dayanmayan yapay derneklerin kurulmasının akabinde pis kokuların çıkmasının muhtemel olduğunu vurguladı.

“Yarın da çıkar bu dernekleri kuranların ben federasyon kuruyorum diyerek kendini İnebolu Dernekleri Federasyon başkanı ilan eder bu durumun sonu nereye varır bilinmez.Dernek kurduğu güne kadar ilçesine, insanına, hemşehrisine artı hiçbir değer katmayanların ilçenin adı üzerinden kendisini pazarlama, parlatma, reklamını ve rant sağlamaya dönük çaba ve gayretler kendisi dışında hiç kimseye yarar sağlamayacak, sadece zihinlerin bulanmasına sebep olacaktır” dedi.

Bazı kimselerin kahvehane köşelerinde pişirdikleri dedikoduları İnebolu’da kaymakamımız ve belediye başkanımıza servis ettiklerini söyleyen Tunoğlu, “söylemediğimiz, dile getirmediğimiz şeyler söylenmiş gibi ifade edilerek bu makamlarla sürtüşme ve aleyhlerinde imiş gibi gösterme gayreti içinde olanların olduğunu ifade etti.

“Allah’a şükür medeni cesareti olan insanlarız, düşüncelerimizi ve kanaatlerimizi özgürce, açık yüreklilikle ifade eden insanlarız.Kimseden de korkumuz yoktur” diyen İkader Başkanı Kamil Tunoğlu, önümüzdeki günlerde yapılacak Feshane Günleri’ne de değindi.Bu sefer ki organizasyonda Kastamonu işadamlarının, valiliğin ve siyasilerin daha etkin olarak bu işi sahiplendiğini dile getirdi.

Evrenye üzerindeki köylerin, grup köy yollarının ıslahı için Dibek Köyü Dernek Başkanı Muharrem Çolakoğlu öncülüğündeki girişimlere destek verdiklerini belirtti.

İnebolu’ya yeni bir kaymakamın vekâleten atandığını söyleyen Kamil Tunoğlu, vekâleten atanan yöneticilerin yeterli çalışmaları yapma konusundaki verimsizliğine dikkat çekti.

Hayrioğlu Köyü Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Mehmet Aksu:

Köy yollarının halinin içler acısı olduğunu yerinde yaptığı keşiflerde gördüğünü ve İnebolu’da kahvaltılı bir toplantı düzenlediklerini dile getiren Mehmet Aksu, Ak Parti ve MHP İlçe Başkanlarının toplantıya iştirak ettiğini fakat İnebolu İl Genel Meclisi üyelerinin bu toplantıya iştirak etmemelerinin kendilerini hayal kırıklığına uğrattığını dile getirdi.

Buradan söz söylemenin İnebolu’daki yetkilileri etkilemediğini, asıl dernekler olarak bu kahvaltılı toplantıyı İnebolu’da hep beraber yapmalıyız önerisini dile getirdi.

Yuvacık Köyü Derneği Başkanı Mehmet Erdoğan:

Kastamonu’nun merkezinde Halil Rıfat Paşa’ya ait “gidemediğin yer senin değildir” sözünün her şeyi çok iyi ifade ettiğini, mutlaka oralara gidip gerekli çalışmaların yapılması için girişimlerde bulunmalarının gerekliliğine vurgu yaptı.İnebolu Dernekleri olarak bir araya gelmenin güzelliğini dile getirerek katılanlara teşekkür etti.

Deliktaş & Hacıibrahim Köyleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet Temel:

Kahvaltılı toplantıda İnebolu Dernekleri’ni bir araya getirdiği için Beyoğlu’nda faaliyetini sürdüren Üçlüce Köyü Derneği’ne teşekkür etti.Hem dernek başkanlarını görmeye geldiklerini ve hem de 30 Mayıs’ta Beykoz’daki dernek merkezinde kahvaltılı program ve BEYKASDER-Beykozlu Kastamonulular Derneği’ndeki Kızılay’a kan bağışı çalışmalarına tüm dernekleri davet ettiklerini dile getirdi.

 

Dibek Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Muharrem Çolakoğlu:

Üçlüce Köyü Derneği’ne teşekkür ederek söze başlayan Başkan Muharrem Çolakoğlu, İnebolu ismini gelişi güzel kullanan Mehmet Eren’in yaptığı davranışın etik olmadığını, meydanı boş bulanların at koşturmaya çalıştığını dile getirdi.

İnebolu Dernekleri olarak federatif bir yapı oluşturarak kendi sorunlarını dile getiren Başkan Muharrem Çolakoğlu, yoksa kaymakam ve belediye başkanını şahsi olarak kimsenin muhatap kabul etmeyeceğini vurguladı.”Bizim köyümüzde işadamı ve ağalarımız yok” diyen Çolakoğlu arkalarında bu tür güçleri olanların iş yaptırabildiğini söyledi.

Köylere ayrılan ödeneklerin gerçekten her köy adına kullanılmadığına dikkat çeken Muharrem Çolakoğlu,bunun takipçisi olmalarının gerektiğini dile getirdi.

Diğer ilçelerin federasyonlarını kurduklarını, İkader’den bu konuda öncülük yapmasını istedi.

Dernek başkanı olarak belediye başkanı Engin Uzuner’i başkan olduğunda arayıp tebrik ettiklerini asla bir husumetlerinin olamayacağını, birilerinin bu işi körüklediğini ifade etti.Yerel Tatlar festivaline davet ettiklerini fakat İnebolu Belediye Başkanı’nın katılmadığını dile getirdi.Beyoğlu Belediye Başkanını bu yaz İnebolu’ya götüreceklerini ifade eden Muharrem Çolakoğlu başkanımız Engin Uzuner’in tanışmasının her açıdan fayda sağlayacağına dikkat çekti.

İdris Güleç’in İnebolu’ya olan hizmetlerini ve derneklerle olan dayanışmasını asla gözardı edemeyeceklerini, daima arkasında olmaktan mutluluk duyduklarını söyledi.

Seçim öncesinde İdris Güleç ile dernek olarak bir TV programında görülmelerinin şimdiki belediye başkanı için kırgınlığa yol açmış olabileceğini dile getiren Muharrem Çolakoğlu, derneklerin partisi olamaz dedi.

Yerel Tatlar festivaline İnebolu veya Kastamonu dernekleri olarak katılabileceklerini fakat bunun 26 Nisan Pazartesi günü yapılacak toplantıda belli olabileceğini söyledi.

Köy yollarının iyileştirilmesi için BİMER(Başbakanlık İletişim Merkezi)’e başvuruda bulunduklarını diğer derneklerin de bu yöntemi takip etmelerinin faydalı olacağına inandıklarını söyledi.

Dernek olarak Kastamonu Valiliği’ni ziyaret edeceklerini yeni çıkması muhtemel ek ödenekten köylerin yararlanması noktasında yardım isteyeceklerini söyledi.

Esenler İnebolular Dernek Başkanı Mehmet Eren’in kendilerini arayıp İnebolu Gecesi’ne davet ettiğini de

ifade eden Muharrem Çolakoğlu, kendi başına hareket edemeyeceğini danışması gereken kurullar olduğunu söylediğini dile getirdi.Ayrıca “sizi tanımıyoruz gelin kendinizi bize tanıtın” diye çağrıda bulunduğunu söyledi.

İkader Başkanı Kamil Tunoğlu’na, İnebolu ve federasyon konusunda ne gibi çalışmalarının olduğunu soran Çolakoğlu, dernek olarak İstanbul’da İnebolu ve insanının menfaati için çalıştıklarını diğer derneklerin de aynı şeyi yapmasının daha sağlıklı olacağını ifade etti.

İKADER-İnebolu ve Çevresi İktisadî ve Kültürel Kalkınma Derneği Başkanı Kamil Tunoğlu:

Daha sonra yeniden söz alan Kamil Tunoğlu, İkader’i 2 yıllık geniş istişareler sonucunda kurduklarını, Kasder-Fed kurucu üyesi olduklarını hatırlattı.İyi niyetle yola çıkılan Kasder-Fed’in daha sonra Kasder ile sorunlar yaşadığını, tavan ile taban arasında sorunlar olduğunu daha doğrusu tabansız bir yapının ortaya çıktığını dile getirdi.

İnebolu Dernekler Federasyonu’nun kurulması ihtiyacının ortaya çıktığını fakat acele edilmeden geniş istişareler sonucunda tabana yayılmış, temeli olan bir süreci takip etmenin gerekliliğine işaret etti.

Erkekarpa Köyü adına yeni ve genç bir derneğin kurulduğunu söyleyen İkader Başkanı Kamil Tunoğlu, buradan sonra oraya giderek gerekli desteğin sağlanması ve onların da fikirlerinin alınması gerektiğine işaret etti.

23 Mayıs’ta İkader’in kahvaltılı toplantısını hatırlatarak tüm dernek başkan ve yönetim kurulu üyelerini katılmaya davet etti.

İnebolu Belediye Başkanı Sn. Engin Uzuner’i uzun yıllardır çok iyi tanıdığını, arkadaşları olan bir insan olduğunu, yanlış anlamaların diyalog eksikliğinden kaynaklanabileceğini ifade etti.Bunu gidermenin sorun olmayacağını, belediye başkanıyla çatışmak veya sürtüşmek gibi bir niyetlerinin asla olamayacağını, dernek olarak nerede durmaları gerektiğini iyi bildiklerini vurguladı.

Ülkemizde her siyasinin veya önemli mevkilerde bulunanların yağdanlıklarının ve yardakçılarının varlığının bir gerçek olduğunu söyleyen İkader Başkanı Kamil Tunoğlu, “İnebolu’ya hizmet eden, çivi çakan, yaşam kalitesini artıran her kişi ve onların yaptığı hizmeti sadece alkışlar ve takdir ederiz.Biz bu ilçenin büyük sevdalılarıyız” dedi.

“Bugün aynı dernekte, aynı çatı altında birlikte görev yapmaktan mutluluk duyduğum İdris Güleç’i zamanında en sert eleştirenlerden biri bendim.İdris Güleç hem ağabeyim, hem de değerli bir dostumdur ve tecrübeli bir yöneticidir.İstanbul’un en güzel ve mana yüklü ilçesi Eyüp’te belediye başkan danışmanı olarak görev yapmakta, İnebolu’dakilerin haberi olmayan İstanbul’daki hemşehrilerimize elinden geldiğince hizmet etmektedir.Tecrübeli bir yöneticiyi dernek yönetimime almam kimseyi rahatsız etmesin.Bizim İnebolu’nun aktif günlük politikalarıyla işimiz yok.Biz bu ilçeyi ve insanlarımızı karşılıksız sevdik.Bizim çalışmamız vermek üzerinedir, almak üzerine değil” dedi.
Kahvaltılı toplantı diğer misafir ve yönetim kurulu üyelerinin çeşitli konulardaki görüşlerini ifade etmesinin ardından saat 13’te sona erdi.
Kaynak:www.inebolu.org

 

 

Hep beraber yapılan kahvaltının ardından toplantıya ev sahipliği yapan Üçlüce Köyü Yardımlaşma-Kalkındırma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Yahya Özen tüm dernek başkan, yönetim kurulu üyeleri ve misafirlerine hoş geldiniz diyerek katılımlarından dolayı teşekkür etti.

Önemli gündem maddelerinin bulunduğunu ifade eden Yahya Özen, Çanakkale Şehitlerini anma programının ardından Yerel Tatlar Festivali’nin bulunduğunu bu konuda yapılacak çalışmaların önümüzdeki toplantıda masaya yatırılacağını söyledi.

Hem diğer konularda ve hem de Yerel Tatlar Festivali konusunda dernek başkanları ve yönetim kurulu üyelerinin görüşlerini ifade etmeleri için herkese söz hakkı tanındı.

 

 

Çubuk Köyü Derneği Başkanı Satılmış Köseoğlu:

Yerel Tatlar Festivali’ni yine hep beraber yapmak istediklerini, bu organizasyona katılan derneklerin aynı zamanda diğer organizasyonlara da iştirak etmeleri gerektiğini ifade etti.Köy yollarının durumunun son derece elverişsiz olduğunu bunun için gerekli çaba ve girişimlerde bulunacaklarını söyleyen Satılmış Köseoğlu, dernekleri kahvaltılı toplantıda bir araya getiren Üçlüce Köyü Derneği’ne teşekkür etti.

 

 
Yeni duyuru yok..
Yaklaşan yeni duyuru yok.....
Yeni duyuru yok..
Yaklaşan yeni duyuru yok.....
Yeni duyuru yok..
Yaklaşan yeni duyuru yok.....

Davulcu Rıza Tekeş
izlemek için tıklayın


Sizden Gelen Videoları
Bu Alanda Yayınlamaya
Devam Ediyoruz. Yayınlanmasını
İstediğiniz Video Var ise Bize Videonun
Adresi ile Birlikta Mail Atın..
Bu Ay Seçilen Video
Anonim
Bir Video... Mail atmak için bu bağlantıya
Tıklayınız...

Onursal Başkan'ın Mesajı
Onursal Başkan Mehmet Temel {rokbox title=|Mehmet Temel Özgeçmiş|| text=|H...
Başkan İle İletişime Geç
E-Posta: baskan@deliktas.org, baskan@haciibrahim.org Direkt Mesaj Gönder Başkan Te...

Köyümüzden Popüler Haberler

Kastamonu - 5 Vakit 1 Şehir
Kastamonu - 5 Vakit 1 Şehi...
Kültür Aşı İnebolu'da
Geçtimiz Ramazan Ayında Atv...

Dernekten Popüler Haberler

Yeni Fotograflar Eklenmiştir
2010 Kurban bayramı, 2011 ...
Piknik Fotografları Eklendi
06 06 2010 Tarihinde Düzenle...

Rastgele Haberler

Bayramlaşma Programımız yapıldı.
DELİKTAŞ HACIİBRAHİM KÖ...
Kurban Bayramı Etkinliği Yapıldı
Kurban bayramı etkinliğim...