Bu İçeriğin Okunma Sayısı: 5390
HAYDİ UÇUYORUZ...
Metin Temel (Yazar) tarafından yazıldı.   
Çarşamba, 14 Ağustos 2013 09:36

HAYDİ UÇUYORUZ…

Kastamonu Havalimanı 19 Temmuz 2013 günü Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açıldı.

1959 yılında Uzunyazı mevkiinde temelleri atılan,İstanbul-Kastamonu seferleri yapması düşünülen havaalanı, yolcu yetersizliğinden dolayı kısa süre sonra kapatıldı.

Uzun süre atıl kalan meydan, 1990 yılında "Her ile bir havaalanı" sloganı çerçevesinde, 1.000x30 metre uzunluğundaki pistiyle ve terminal binasıyla yeniden hizmete açıldı. 1994 yılında pist uzunluğu 2.400 metreye çıkarıldı. Ancak havaalanına birkaç test uçuşu dışında hiçbir yolcu uçağı inmedi.

2. kez açılmasının ardından yeniden atıl duruma düşen meydan birçok farklı amaç için kullanıldı. Terminal binası ve pisti zamanla tahrip oldu.

2008 yılında, geçici olarak Savunma Sanayi Müsteşarlığı'na devredilen havaalanının önce eğitim amaçlı ve askeri uçuşlara, ardından da sivil uçuşlara açılması gündeme geldi ancak bu girişimlerden bir sonuç çıkmadı.

2010 yılında, mevcut pist ve terminalin yetersiz geleceği düşünülerek havaalanının yeniden inşa edilmesine karar verildi ve Haziran 2010'da Kastamonu İl Özel İdaresi'nce çalışmalara başlandı.

Yaklaşık 2 yıl süren havaalanı, 5 Temmuz 2013 tarihinde İstanbul’dan kalkan ilk uçağın alana inmesi ile fiili olarak açılmış oldu.

Resmi açılışı Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından 19 Temmuz 2013 tarihinde gerçekleştirilen havalimanı için yaklaşık 110 milyon TL harcandı.

Erdoğan burada yaptığı konuşmada, 54 yıllık bir rüyanın gerçek olduğunu söyledi.Kastamonu ya, Adnan Menderes döneminde havaalanı yapıldığını ancak daha sonra kapatıldığını hatırlattı. Havaalanının 1990 yılında tekrar açıldığını ve birkaç uçuş yapıldıktan sonra kapatıldığını söyleyen Erdoğan, “Buraya bir havaalanı değil, havalimanı yapmaya karar verdik ve bugün onun açılışını yapıyoruz” dedi.

Kastamonu şehir merkezine 10 km mesafede bulunan Kastamonu Havalimanı 2800 mt pist uzunluğu ile bölgenin en büyük havalimanı konumunda bulunuyor.

Şimdilik haftanın 4 günü İstanbul ve Kastamonu karşılıklı uçuşlarının bulunduğu havalimanına haftanın 7 günü uçuş olması planlanıyor.şimdilik sadece THY ‘nın uçtuğu Kastamonu,ihtiyaca göre özel şirketlerde açılabilecek.

Havaalanı’nın açılması sonrasında,alınan bilgilere göre uçakların doluluk oranı % 85 civarında seyrediyor.

Kastamonu ve çevresinin ekonomisine ve gelişmesine büyük katkıları olması beklenen havaalanı,şimdiden tüm Kastamonuluların gözbebeği durumunda.Öyleki Başbakan tarafından açılışı yapıldığı gün,Kastamonu tarihinin en kalabalık açılış törenine şahit oldu.Kastamonu valimiz Sayın Erdoğan Bektaş’ta  açılışta yaptığı konuşmada Kastamonu’nun da talihinin sonunda  değiştiğini,hemşerilerimizin havaalanına sahip çıkmalarını istedi. 

Yaklaşık seyahat süresini 1 saat 10 dakikaya indiren,uçak seyahatini,tüm hemşerilerimize tavsiye ediyorum.tüm hemşerilerimiz bu hizmetten yararlansınlar.

Ben işim gereği,çok fazla yurtiçi ve yurdışı seyahat ediyorum.Seyahatlerimde uçak kullanıyorum.hem daha konforlu,hem de,diğer ulaşım araçlarından daha güvenli.

 Özellikle yaz aylarında yemyeşil doğayı seyrederek uçmak bambaşka bir zevk olacak.

Herkesi havayolunu kullanmaya ve memleketimize ve havaalanımıza sahip çıkmaya davet ediyorum.

Haydi uçuyoruz…

 

Metin Temel

 

 
Yeni duyuru yok..
Yaklaşan yeni duyuru yok.....
Yeni duyuru yok..
Yaklaşan yeni duyuru yok.....
Yeni duyuru yok..
Yaklaşan yeni duyuru yok.....

Davulcu Rıza Tekeş
izlemek için tıklayın


Sizden Gelen Videoları
Bu Alanda Yayınlamaya
Devam Ediyoruz. Yayınlanmasını
İstediğiniz Video Var ise Bize Videonun
Adresi ile Birlikta Mail Atın..
Bu Ay Seçilen Video
Anonim
Bir Video... Mail atmak için bu bağlantıya
Tıklayınız...

Onursal Başkan'ın Mesajı
Onursal Başkan Mehmet Temel {rokbox title=|Mehmet Temel Özgeçmiş|| text=|H...
Başkan İle İletişime Geç
E-Posta: baskan@deliktas.org, baskan@haciibrahim.org Direkt Mesaj Gönder Başkan Te...

Köyümüzden Popüler Haberler

Kastamonu - 5 Vakit 1 Şehir
Kastamonu - 5 Vakit 1 Şehi...
Kültür Aşı İnebolu'da
Geçtimiz Ramazan Ayında Atv...

Dernekten Popüler Haberler

Yeni Fotograflar Eklenmiştir
2010 Kurban bayramı, 2011 ...
Piknik Fotografları Eklendi
06 06 2010 Tarihinde Düzenle...

Rastgele Haberler

BOYRAN KALESİNDE MAĞARA ORTAYA ÇIKTI
Boyran kalesi altından geçen...
Kahvaltıda Buluştuk
2 Nisan Pazar günü...