Bu İçeriğin Okunma Sayısı: 5597
GÜZELLİKLERİ YAZMAK
Metin Temel (Yazar) tarafından yazıldı.   
Salı, 16 Eylül 2014 15:21

GÜZELLİKLERİ YAZMAK

Ağustos ayı başlarındaki yazımda memleketimin güzelliklerini 15 gün sonra yazacağımı belirtmiştim.Ancak bu yazıyı yazmak benim için pek de kolay olmadı.

21 ağustosta sevgili enneciğimi kaybettim.Biraz kendime gelmiştim ki, 6 eylül cuma günü tüm Türkiye’nin de bildiği Mecidiyeköy ‘deki  rezidans inşaatında asansör kazası meydana geldi.Kazada yöneticisi olduğum şirketten de maalesef 6 işçi hayatını kaybetti.Bundan sonrasını bir çoğunuz televizyonlardan ve gazetelerden takip etmişsinizdir,bunlara girmiyorum.

Bu durumda ve bu şartlarda takdir edersiniz ki benim yazı yazmam hayli zor oldu.

Buna rağmen elimden geldiğince gördüğüm,bildiğim ve öğrendiğim  memleket güzellikleri anlatmaya çalışacağım.

Yollar;

İstanbul dan Kastamonu’ya kadar yolların son derece güzel olduğunu söyleyebilirim.hemen hemen tamamı duble yol.Tek sorun bozuk köy yolları.

Havalimanı;

Yıllık 1 milyon yolcu kapasitesine sahip Kastamonu havalimanı şehir merkezine 13 km mesafededir.

Bölgenin en büyük havaalanı olma özeliğini koruyan Kastamonu Havalimanı  Karadeniz’in gökyüzünden tüm güzelliklerini seyrederek geldiğinizde sizi ağırlamaya hazır.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğünün verdiği bilgiye göre,temmuz ayı sonu itibari ile,7 ayda toplam 41.700 yolcu taşındı.542 uçak iç hatlar seferi yaparken,398  ticari  uçakta havalimanını kullandı.ticari uçuşlarda 294 ton yük taşındı

Doğa-Deniz ;

Tertemiz doğası,yemyeşil ormanlar,uçsuz bucaksız sıra dağlar,adeta saklı cenneti andırıyor.

Kastamonu yu kapsayan Karadenizin en uzun sahil şeridi  (170 km),masmavi gökyüzü ile birleştiğindeki  tek parça görüntüsü muhteşem bir  görüntü  sunuyor.

Doğal Güzellikler Eko Turizm;

Küre Dağları Milli Parkı

Küre Dağları Milli Parkı, Bartın ve Kastamonu illerinin sınırları içerisinde kalan, 37.753 hektar alanı kapsayan ve 2000 yılında Milli Park ilan edilmiş bir alandır. Bu milli parkta Türkiye’de ilk kez biyolojik çeşitliliğin daha iyi korunması için “tampon bölge” kavramı oluşturulmuş ve milli park sınırlarının çevresindeki 134.366 ha2lık bir alan tampon bölge ilan edilmiştir. Bölge genel itibari ile karstik bir yapıya sahiptir. Alanın barındırdığı birçok su sistem, bu karstik yapıda kanyon, şelale, dolin, mağara gibi birçok jeolojik oluşumu yaratmıştır.

1998 yılında Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafından Avrupa Ormanlarında korumada öncellikli alanlardan birisi olarak seçilen Küre Dağları, 2000 yılında Milli Park ilan edilmiştir. Bu kararla WWF’nin III. Milenyuma girerken başlattığı “ Yaşayan Gezegen Kampanyası “ çerçevesinde “ Türkiye’nin Dünyaya Armağını” kabul edilmiştir.

Valla Kanyonu :

Devrekani çayının Karadeniz’e yolculuğunda Küre Dağları içinde açmış olduğu bu doğa üstü fenomen, Pınarbaşı’nın 26 km. kuzeyindeki Muratbaşı Köyü yakınlarında, Devrekani çayı ile Kanlıçay’ın buluştuğu yerde başlar. Kuzeydeki Cide’ye doğru yaklaşık 10 km. uzanan kanyon 800-1200 m. arasındaki yüksek kayalık uçurumlara sahiptir. Bu kayalıklarda Kartal, Şahin, Akbaba gibi yırtıcı kuşlar bulunur. Kanyonun içi profesyonel gruplar tarafından ve uygun ekipman olmadan asla geçilemez. Ancak girişi ve çıkışında yerel rehberlerle kısa girişler yapılabilir.

Ilgarini Mağarası :

Pınarbaşı’nın 36 km. kuzeydoğusundaki Yamanlar Köyü yakınlarındadır. Uzunluğu 858 metre, derinliği 250 metre olan mağaraya, köyden yaklaşık 1.5-2 saatlik bir yürüyüş ile ulaşmak mümkündür.

Ancak yoğun ormanlık alanda kaybolma tehlikesine karşı yerel rehber mutlaka alınmalıdır. Mağara içinde birçok sarkıt ve dikitler bulunduğu gibi Geç Roma ve Bizans dönemlerine ait şapel, mezarlar ve sarnıçlar da görülebilir

Ilıca Şelalesi :

Pınarbaşı’na 12 km. uzaklıkta Ilıca Köyü içinde yer alan şelale, 15 metre yükseklikten aşağıya dökülmektedir.  Suyun döküldüğü yerde oluşan doğal havuzun çevresi oldukça çeşitli bitki örtüsü ile  kaplanmış egzotik bir görünüme sahiptir.

Ilgaz Dağı Milli Parkı

Ilgaz Dağı Milli Parkı, Kuzey Batı Anadolu’nun en büyük sıra dağları olan Ilgaz Dağları üzerinde 2 Haziran1976 tarihinde Bakanlar Kurulu kararı ile1088 hektardahilinde milli park olarak ilan edilmiştir.

Milli parkın 750 hektarlık kısmı Kastamonu'da, 338 hektarlık kısmı ise Çankırı ili sınırlarında kalmaktadır. Milli park alanına Çankırı - Kastamonu devlet karayolu ile ulaşım sağlanmakta olup saha Kastamonu'ya 45, Ankara'ya 200, Çankırı’ya75 kilometreve İstanbul’a yaklaşık500 kilometremesafede bulunmaktadır. Denizden yüksekliği 1600-2000 metreler arasında yer alır.

Külliye ve Camiler;

Özellikle Kastamonu kent merkezi küçük bir yerleşim olmasına karşın eskisi yaklaşık olarak 800 yıl geriye giden ve sayısı 6 olan külliyelere sahip olması; kentin tarihsel anlamada ne kadar gelişkin bir eğitim ve kültür hayatına sahip olduğunu göstermektedir.

Önemli külliye ve camileri

Yılanlı Külliyesi,Abdulfettaf-ı Veli Türbesi,Atabey Külliyesi,İsmail Bey Külliyesi,Nasrullah Cami Şadırvanı,Yakup Ağa Külliyesi,Benli Sultan Külliyesi,Mahmut bey camii dir.

Özellikle Nasrullah Cami ve Hz.Pir Şeyh Şaban-ı Veli Külliyesi Kastamonu’nun önemli anıtsal ve dinsel duraklarıdır.

NASRULLAH CAMİİ VE ŞADIRVANI

Osmanlı İmparatorluğu’nun Kastamonu’da inşa ettiği ilk anıtsal eserlerden biri olan Nasrullah Cami, hem heybeti hem de tarihte önemli olaylara şahitlik etmesiyle Kastamonu’nun en önemli sembollerinden biridir.

Kent merkezinde yer alan camii, meydanı, şadırvanı, köprüsü ve bir de daha sonradan eklenen medrese ile bir külliye görünümündedir.

HZ. PİR ŞEYH ŞABAN-I VELİ KÜLLİYESİ

Kastamonu’nun dinsel atmosferinin tarihteki yolculuğunda en önemli durak olan Şeyh Şaban-ı Veli ve ona ait olan külliye, bölgedeki inanç turizminin merkezidir.

Mevlana ve Hacı Bektaş-ı Veli ile birlikte Anadolu’nun üç sacayağından biri olarak kabul edilen Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli ve tarikatı için kurulmuş olan külliye1470/80–1650 yılları arasında yapılmıştır. Külliyenin adını aldığı Şeyh Şaban-ı Veli, 1490’lı yıllarda bir Berat Kandili gecesinde bir kayda göre Taşköprü İlçesi Harmancık Mahallesi’nde, bir kayda göre de Hanönü İlçesi Çakırçayı Köyünde dünyaya gelmiştir. Hz. Pir’in vefatı ise 1569 tarihinde Kastamonu’da gerçekleşmiştir.

Yemek;

Türkiye'nin en güzel ve kaliteli sarımsakları Kastamonu ilinde  yetişmekte ve ihraç edilmektedir.

Üryani eriğini sadece ilimizde yemek mümkündür. Kastamonu bölgesine ait 812 çeşit yiyecek derlemesi yapılmıştır. Bunlardan 38 çeşit çorba ve 51 çeşit ekmek tarifi görülmektedir. Kastamonu mutfağının ünlü yiyeceği sac üzerinde pişirilen" etli ekmek"tir

Kastamonu’nun tarım kültürü içerisinde; zengin aromasıyla ünlü Taşköprü Sarımsağı; Devrez Vadisi’nin suladığı topraklardan gelen Tosya Pirinci ve İhsangazi’nin tarlalarında yetişen ve on binyıllık bir kültür mirası olan Siyez Bulguru gibi ürünler dikkat çeker.

Türk Şekerciliğinin dönüm noktası olan ve halen bu sektörün en önemli markalarından biri olan Hacı Bekir isminin Kastamonu Araç ilçesinden çıkması ve halen bu sektörde en çok hizmet verenlerin Araçlılardan olması, bunun yanında yine bir sembol haline gelen Çekme Helva yapımcılığı Kastamonu Mutfağının spesifik bir başka alanını oluşturur.

Kastamonu yiyecek-içecek hususunda zengin bir mutfağa sahiptir. Bu zenginliğin başlıca sebebi; bitki örtüsündeki çeşitli ve tabiata dayalı yetiştirilen hayvan varlığıdır. Yiyecek olarak kullanılan yabani otlar, bitkiler, mantarlar, dağ çileği yanında her türlü sebze ile birçok meyve Kastamonu topraklarında yetişmektedir

Konaklama;

Kastamonu da turizm belgeli bir çok konaklama tesisi bulunuyor.bunlardan bazıları,

Ilgaz Mountain Resort Tatil Köyü - Turaş Otel - Mütevelli Otel- Rugancı Otel- Osmanlı Sarayı.

Ancak İnebolu’daki Yakamoz tatil köyü ile Abana’daki Abana Tatilya Otel,deniz kıyısında olması sebebiyle bölgemizin en çok tercih edilen konaklama tesisleri arasında bulunuyor.

Sizlerde bu güzellikleri görmek ve yaşamak istiyorsanız buyurun memlekte,buyurun Kastamonu’ya.

 

Saygı  ve Sevgilerimle

Metin TEMEL

Başkan Vekili

 
Yeni duyuru yok..
Yaklaşan yeni duyuru yok.....
Yeni duyuru yok..
Yaklaşan yeni duyuru yok.....
Yeni duyuru yok..
Yaklaşan yeni duyuru yok.....

Davulcu Rıza Tekeş
izlemek için tıklayın


Sizden Gelen Videoları
Bu Alanda Yayınlamaya
Devam Ediyoruz. Yayınlanmasını
İstediğiniz Video Var ise Bize Videonun
Adresi ile Birlikta Mail Atın..
Bu Ay Seçilen Video
Anonim
Bir Video... Mail atmak için bu bağlantıya
Tıklayınız...

Onursal Başkan'ın Mesajı
Onursal Başkan Mehmet Temel {rokbox title=|Mehmet Temel Özgeçmiş|| text=|H...
Başkan İle İletişime Geç
E-Posta: baskan@deliktas.org, baskan@haciibrahim.org Direkt Mesaj Gönder Başkan Te...

Köyümüzden Popüler Haberler

Kastamonu - 5 Vakit 1 Şehir
Kastamonu - 5 Vakit 1 Şehi...
Kültür Aşı İnebolu'da
Geçtimiz Ramazan Ayında Atv...

Dernekten Popüler Haberler

Yeni Fotograflar Eklenmiştir
2010 Kurban bayramı, 2011 ...
Piknik Fotografları Eklendi
06 06 2010 Tarihinde Düzenle...

Rastgele Haberler

Kurban Bayramı Etkinliği Yapıldı
Kurban bayramı etkinliğim...