Bu İçeriğin Okunma Sayısı: 5198
BİR DEV UYANIYOR.!
Metin Temel (Yazar) tarafından yazıldı.   
Pazartesi, 17 Kasım 2014 14:18

BİR DEV UYANIYOR.!

15 kasım cumartesi günü Esenler Kültür Merkezinde İstamonu gazetesinin düzenlemiş olduğu,”Sanayici Gözüyle Kastamonu”  paneli vardı.

Panele Kastamonu ‘nun mülki ve idari amirleri ile çok sayıda tanınmış Kastamonu’lu sanayici ve işadamı katıldı.

Kastamonu vakfı başkanı işadamı Remzi Gür,İmes Başkanı Kemal Akar,Ataşehir kaymakamı Zafer Karamehmetoğlu,sanatçı Hasan Yılmaz,İstanbul daki Kastamonulu belediye meclis üyeleri,dernek üyeleri ve basın mensupları da panele katılanlar arasında idi.

Ben de davetli olarak bu panelde yer aldım.

Konuşmacı olarak katılanlar arasında Kastamonu valisi Şehmuz Günaydın,Kastamonu belediye başkanı Tahsin Babaş,Kastamonu üniversitesi rektörü Prof.Dr Seyit Aydın,Katso Başkanı Selçuk Arslan,Kastamonu Ticaret borsası başkanı Sedat İşeri,KASİAD  başkanı Ayhan Aslan,Reis Gıda yönetim kurulu başkanı Mehmet Reis,Yılmaz Redüktör yönetim kurulu başkanı Ender Yılmaz da vardı.

Kastamonu’nun sanayisinin,ticaretinin ve turizminin  konuşulduğu bu panelden güzel duygular ile ayrıldım.

Tüm katılımcıların söylediklerinden çıkardığım sonuç,yıllardır adeta uyuyan bir dev olan kastamonu’nun uykudan uyandığı adeta kabuğunu kırdığı şeklindedir.

Şimdi sizlerle panelde konuşulan konular ile Kastamonu ile ilgili bazı bilgileri paylaşmak istiyorum.

Kastamonu valisi Şehmus Günaydın,Kastamonun 5. bölge yatırım alanı kapsamında yer aldığını, yatırım imkanlarının çok cazip olduğunu,her gün yatırımcılarıın gelip kendilerinden yer talep ettiklerini açıkladı.Vali Günaydın,Kastamonu’nun 12 ay turizm yapılabilecek Türkiye deki 10 ilden biri olduğunu söyledi.Ilgaz da yeni bir otel projesinin başladığını,Ilgaz daki kış turizmi tesislerine yeni tesisler eklendiğini belirtti.

Vali Günaydın’ ın verdiği bilgiye göre Kastamonu’ya 2014 yılında ekim ayının sonuna kadar gelen turist sayısı 450 bini geçti.sadece Şeyh Şaban-ı Veli türbesini ve müzesini ağustos ayında 25 bin kişi ziyaret etti.

Yine valinin verdiği bilgiye göre Ilgaz tünel inşaatı devam ediyor.,İnebolu limanın özelleştirilmesi ve büyütülmesi için çalışmaların son aşamasına gelindi.

Ilgaz tüneli ve İnebolu limanının tam kapasite ile faaliyete geçmesi durumunda,Ankara ile Kastamonu’nun daha çok birbirine yaklaşacağı,Anadolu’ nun sanayi ve ticari ürünlerinin Ankara ve Kastamonu üzerinden İnebolu limanı ile daha büyük pazarlara ulaşacağını kesindir.

Yine valinin verdiği bilgiye göre Kastamonu da çağrı merkezi kurmak için işadamlarının yer bakıyor.Vali ayrıca Kastamonu da spor klüplerinin yazın kamp yapabilecekleri tesisler inşa edeceklerini açıkladı.

Belediye başkanı Tahsin Babaş ta konuşmasında şunları söyledi.

Göreve geldikleri andan itibaren bir çok projeyi hayata geçirdiklerini,kendisinin de belediyecilikten geldiğinden Kastamonu’nun sorunlarını bildiğini,5 yıl içinde Türkiye de herkesin Kastamonu’yu konuşacağını söyledi.

Belediye başkanı Tahsin Babaş,Kastamonu da 1280 adet tarihi konak bulunduğunu,yatırımcıların ve Kastamonulu hemşehrilerimin bu konakları alarak restore etmelerini ve turizme kazandırılmasını arzu ettiklerini açıkladı.

Kastamonu sanayi odası başkanı Sedat İşerinin verdiği bilgiye göre;Kastamonu da 50 milyar tl ,lik yer altı madeni bulunuyor.Sedat İşeri,Hanönü ve Küre de bulunan zengin yer altı kaynaklarını da ekonomiye kazandıracaklarını söyledi.

Kastamonu üniversitesi rektörü Prof Dr Seyit Aydın da yaptığı konuşmada üniversite ile ilgili bilgiler aktardı.

Prof Seyit Aydın’ın verdiği bilgiye göre,Kastamonu Üniversitesinde 21 bin öğrenci eğitim görüyor.bu öğrencilerin Kastamonu için yarattığı ekonomi yıllık 100 milyondan fazla.

Prof  Seyit Aydın’ın verdiği bilgiye göre üniversite 2 adet yeni ürün geliştirdi ve patent aldı.bu konu ile ilgili yatırımcı beklediklerini söyledi.

Değerli okuyucularım,

Burada sözü edilen bir çok gelişmeyi geçtiğimiz hafta Kastamonu’ya yapmış olduğum iş gezisi sırasında yerinde görme ve tespit etme imkanı buldum.

Gerçekten Kastamonu bu dönemde yatırım yapmak için çok uygun ve önü açık.

Buradan Kastamonulu işadamları ve sanayicilere duyuru yapmak istiyorum.

Şimdi fırsatları değerlendirme zamanıdır.memleketinize yatırım yapın,zira vali,belediye başkanı her türlü yardım için sizleri bekliyorlar.

Yazımı İstamonu gazetesi davetiyesinin üzerindeki slogan  ile bitiriyorum.

“Bir memleket değerleri üzerinde daha değerlidir..Değerlerimize sarılma zamanı.”

 

Saygı ve sevgilerimle.

 

Metin TEMEL

Başk.vekili.

 

 

 
Yeni duyuru yok..
Yaklaşan yeni duyuru yok.....
Yeni duyuru yok..
Yaklaşan yeni duyuru yok.....
Yeni duyuru yok..
Yaklaşan yeni duyuru yok.....

Davulcu Rıza Tekeş
izlemek için tıklayın


Sizden Gelen Videoları
Bu Alanda Yayınlamaya
Devam Ediyoruz. Yayınlanmasını
İstediğiniz Video Var ise Bize Videonun
Adresi ile Birlikta Mail Atın..
Bu Ay Seçilen Video
Anonim
Bir Video... Mail atmak için bu bağlantıya
Tıklayınız...

Onursal Başkan'ın Mesajı
Onursal Başkan Mehmet Temel {rokbox title=|Mehmet Temel Özgeçmiş|| text=|H...
Başkan İle İletişime Geç
E-Posta: baskan@deliktas.org, baskan@haciibrahim.org Direkt Mesaj Gönder Başkan Te...

Köyümüzden Popüler Haberler

Kastamonu - 5 Vakit 1 Şehir
Kastamonu - 5 Vakit 1 Şehi...
Kültür Aşı İnebolu'da
Geçtimiz Ramazan Ayında Atv...

Dernekten Popüler Haberler

Yeni Fotograflar Eklenmiştir
2010 Kurban bayramı, 2011 ...
Piknik Fotografları Eklendi
06 06 2010 Tarihinde Düzenle...

Rastgele Haberler

Terörün Her Türlüsünü Lanetledik.
8 Mayıs Pazar gün&uum...