Bu İçeriğin Okunma Sayısı: 8484
BOYRAN KALESİNDE MAĞARA ORTAYA ÇIKTI
Çarşamba, 14 Kasım 2012 20:20

Boyran kalesi altından geçen bir mağara ortaya çıktı

alt

Tarihi 2900 yıl öncesine dayanan Boyran Kalesi’nin altından geçen bir mağara ortaya çıktı. Gazetemiz genel yayın yönetmeni Cemal İlyasoğlu ile Yazı işleri müdürü Vedat İkizoğlu’nun birlikte tespit yaptığı mağara kırmızı tuğla ile örülü olduğu görüldü. Mağaranın girişi bir insanın girebileceği büyüklükte olup içeriye girdikçe yana ve tavana büyümektedir. Mağaranın yan duvarları taşlarla örülü olduğu gibi üst kısmı kırmızı tuğla ile örülmüş durumdadır. Mağaranın büyük duvarındaki çatlak içinden yaptığımız fotoğraf çekiminde insanların geçebileceği şekilde çevresi duvarlarla örülü dehlizlerin olduğu görülecektir. Boyran Mahallesi dış kalenin doğu duvarı, İnebolu çayının üzerinden geçip Abaş tepesini içine alarak Avara mahallesine kadar uzanır. Bunu abaş tepesinin çevresindeki mezarlıklarda bulunan sur kalıntıları da gösteriyor. İç kalenin doğudan batıya uzanan kuzey duvarlarından bir bölümü durmaktadır. Moloz taşından harçla yapılmış kuzey duvarı gibi aralarına tuğla kuşaklar konulmuştur. Doğu duvarının temelleri durmaktadır. Batı duvarında ise hiçbir şey kalmamıştır. Boyran Kalesi araştırıldığında 2900 yıl öncesine dayanan bir tarihi ortaya çıkacaktır.

 

alt

 Kalenin üzerindeki yaşam alanında insanların geçeceği yol üzerindeki sokağa, kale sokak adı verilmiştir. Bu ismin ne zaman ne amaçla verildiği de yöredeki  isminden anlaşılacaktır.Sokak üzerinde bulunan örülü taş duvarların içinde eski tarihi taşlar bulunmaktadır.Apaş tepesi civarındaki bir çok bahçede değeri ve tarihi tam olarak bilinmeyen işlemeli taşların ne zaman yetkililer tarafından değerlendirileceği bilinmemektedir.Kurulabilecek bir kent müzesinde bu taşlar birleştirildiğinde Boyran Kalesi ve İnebolu’nun tarihi biraz daha belirginleşecektir. Toplanacak kalıntılar ilçemizin tarihine ışık tutacaktır.

alt

 Boyran mahallesinde yaşlılarla sohbet edildiğinde kale civarında iki tane daha mağaranın olduğu belirtilecektir. Evlerin arka bahçesinde bulunan mağaraların çocuklar için tehlike arzedeceği düşüncesi ile aileler tarafından kapatıldığı söylenilmektedir.

  Yetkililerin bir an önce bu alanı tespit ettirerek turizme kavuşturulması beklenmektedir.

alt

 TARİH KOKAN BİR BÖLGE

    İnebolu’nun iki tarafında her yere hakim iki tepeciği  vardır ki manzara itibariyle eşi az bulunur.Bunların nasıl olup da binasız,ağaçsız çıplak bırakıldığına akıl ermez,birisi Apraş baba türbesi olan tepeciktir ki baş ağrıları ve sıtma için horoz kurban edilmek ve parmaklığında bez bağlamak sureti ruhani şifa reçetesi alınır.  Türbenin yanında cesim  bir pelit ağacı, bu ağacında deniz tarafında bir deliği vardır ki oradan türbenin altındaki büyük kemik mağarasına girilebilir.Bu mağaradan bir kol boyran kalesine,diğer kolda avare köyü veya mahallesine kadar uzandığı hikaye olunur.Avare mahallesinin alt kısmından geçen kale duvarı yanlarında Meriçler bahçesinde ham mermerden çok nefis kabartma resimlerle süslü lahitler,sütunlar,oymalı başlıklar,oturtmalar bulunur. Tarihi kadınının küp ve şarap memleketi, zeytunlar diyarı olan İnepolis’in kibarlar sayfiyelerini havi bu köy veya mahalle en dilferip ve güney kısmıdır, ufacık bir himmetin esirgenmesi yüzünden yolsuz bırakılarak fukara durağı olmuştur.Boyran mahallesi avare köyü arkeoloji noktasından çok mühim eserleri sinesinde saklıdır.ikinci Eti İmparatorluğundan Osmanlı imparatorluğunun yirminci asırdaki sefil idaresine kadar 2900 senelik bir devreiikbal ve edbarın duradur  hattıralarını topraklarına gömmüş bu kısmı metruk,muhmel günlerini yaşamaktadır.

Bu yazı 1932 yılında  basımı yapılan  Kırksekizoğlu Ali Osmanın Beyza isimli kitabından alınmıştır.alt

 
Yeni duyuru yok..
Yaklaşan yeni duyuru yok.....
Yeni duyuru yok..
Yaklaşan yeni duyuru yok.....
Yeni duyuru yok..
Yaklaşan yeni duyuru yok.....

Davulcu Rıza Tekeş
izlemek için tıklayın


Sizden Gelen Videoları
Bu Alanda Yayınlamaya
Devam Ediyoruz. Yayınlanmasını
İstediğiniz Video Var ise Bize Videonun
Adresi ile Birlikta Mail Atın..
Bu Ay Seçilen Video
Anonim
Bir Video... Mail atmak için bu bağlantıya
Tıklayınız...

Onursal Başkan'ın Mesajı
Onursal Başkan Mehmet Temel {rokbox title=|Mehmet Temel Özgeçmiş|| text=|H...
Başkan İle İletişime Geç
E-Posta: baskan@deliktas.org, baskan@haciibrahim.org Direkt Mesaj Gönder Başkan Te...

Köyümüzden Popüler Haberler

Kastamonu - 5 Vakit 1 Şehir
Kastamonu - 5 Vakit 1 Şehi...
Kültür Aşı İnebolu'da
Geçtimiz Ramazan Ayında Atv...

Dernekten Popüler Haberler

Duyuru!
Arnautköyde oturan, kuşköy...
Piknik Fotografları Eklendi
06 06 2010 Tarihinde Düzenle...

Rastgele Haberler

YAT ELEKTRİĞİNDE LİDER-USLU MARİN
Bu yatların elektrik ve elekt...