Bu İçeriğin Okunma Sayısı: 8758
Askeri gemiye İnebolu ismini kazandıran Büyükelçi Girgin, 33 sene sonra İnebolu’da
Çarşamba, 14 Kasım 2012 20:37

 

“Dünyanın Dört Bucağı”

Girgin; Enson 33 Sene Evvel Gelmiştim

İnebolu’nun tarihi evlerinin ve tarihsel dokusunun bozulmuş olduğunu belirten Emekli Büyükelçi en son 33 sene önce İnebolu’ya geldiğini söyledi.

                             alt               

40 Yıl diplomat olarak dünyanın birçok ülkesinde görev yapan Emekli Büyükelçi Kemal Girgin, 30 yıl önce Deniz Kuvvetlerinde girişimlerde bulunarak Almanya’dan alınan bir akaryakıt ikmal gemisine İnebolu ismini yazdırdı. Gemi 7-8 sene önce emekliye ayrılınca tekrar girişimde bulunarak bu sefer Amerika’dan getirilen bir açık deniz römorkörüne yine İnebolu ismini verilmesini sağladı. Annesi İnebolulu olan Kemal Girgin ilçemize gönül bağı olduğunu söyleyerek İnebolu için her şeyi yapabileceğini belirtti.

Girgin gazetemize açıklamalarda bulunarak şunları söyledi; İnebolu’ya gönül bağımız vardır. Ama hayat şartları kolay kolay bizim yolumuzu buraya düşürmüyor. En son 33 sene evvel gelmişim. dedi. İnebolu isimli gemilere isim verilme serüvenini anlatan Girgin, sözlerine şöyle devam etti; Nitekim Suriyelilerin düşürdüğü uçağın pilotlarının aranmasında ve araştırılmasında da o gemi görev aldı. Basında İnebolu ismi defalarca kullanıldı. O Günkü Komutandan bu iki geminin büyük resimlerini istedim, Zamanın kaymakamı Dr. İlhan Karakoyun’a da mektup yazdım. O da eksik olmasın hem resimleri çerçeveletmiş hem de mektubumu çerçeveletmiş Türk Ocağı binasında asılı duruyor.

 

 

Aşı boyalı tarihi İnebolu Evlerine önem verilmesini isteyen Girgin sözlerini şöyle devam etti İnebolu’ya 33 yıldır yeni konutlar apartmanlar yapılmış. Fakat İnebolu’nun tarihi evleri dokusunu biraz bozmuşlar. Yani İnebolu’nun mimarisi ve yerleşimi o zamanlar Safranbolu’dan aşağı kalmazdı. Fakat şimdi çok fazla beton binalar ve apartmanlar çıkmış. Çok güzel restore edilmiş, tarihi evlerin yanında beton binalar dikilmiş. Gözüme çarpan ikinci bir mühim değişiklikte buraya haftada 3 kere yolcu gemisi uğrardı. Şimdi İnebolu Limanı yolcu gemisi açısından kuş uçmaz kervan geçmez hale gelmiş. Zaten Karadeniz’de, Akdeniz’de, Ege’de yolcu gemileri işletemiyoruz. 33 sene evvel geldiğimde Türk Ocağı binası altında Deniz Yolları Acentalık binası vardı. Yolculuklar o zamanlar genelde gemi ile yapılırdı. Bir de İnebolu’nun İstanbul’a gidenlerin iskelesi olma fonksiyonu vardı. Bütün Kastamonu, Çankırı gibi çevrelerden yolcular buralara inerlerdi otellerde kalırlardı.. Ben diplomat olarak 40 sene dış işlerinde çalıştım. Bu 40 sene içinde dünyanın 4 bucağında da görev yaptım. Zaten anılarımı anlattığım bir kitap yayınladım ve Milliyet Yayınlarından 15 sene evvel bu kitap çıktı. “Dünyanın dört bucağı” isimli kitabımdır. Orada anlatıyorum. Avustralya hariç dünyanın bütün kıtalarında bulundum. Kıbrıs’ın ilk devlet olması sırasında ilk adımı atanlardanım. Daha sonra Yunanistan, Fransa, Pakistan ve birçok ülkede görevlerde bulundum. Atina’da iken enteresan bir şey oldu. Başkonsoloslukta görevliydim. Bir gün vize için bir Yunanlı geldi. Türkiye’den göçmen mübadil olarak gelmiş. Nerelisin dedim “İneboluluyum” dedi. Sonra bende İneboluluyum dedim bayağı bir sohbet ettik. Adam dedi bizim burada İnebolulular Derneği var dedi. Tekrar İnebolu’yu görmek isteyip istemediklerini sordum. Bütün dernek İnebolu’yu görmek istiyormuş. Söyledim kaç kişi varsa getir hepsine vize vereceğim. 2 otobüs dolusu Yunanlı geldi İnebolu’ya.

alt

 

Degerli Hemsehrilerim,
Turk Hava Yollari da yeni satin alacagi ucaklara isim ariyor. Onerim yeni ucaklardan birinin de adinin "Inebolu" olmasi.

Asagidaki internet adresinden siz de Inebolu adini oneri olarak gonderebilirsiniz.
https://apps.facebook.com/ucakisimleri/

 

Kaynak inebolu postası

 
Yeni duyuru yok..
Yaklaşan yeni duyuru yok.....
Yeni duyuru yok..
Yaklaşan yeni duyuru yok.....
Yeni duyuru yok..
Yaklaşan yeni duyuru yok.....

Davulcu Rıza Tekeş
izlemek için tıklayın


Sizden Gelen Videoları
Bu Alanda Yayınlamaya
Devam Ediyoruz. Yayınlanmasını
İstediğiniz Video Var ise Bize Videonun
Adresi ile Birlikta Mail Atın..
Bu Ay Seçilen Video
Anonim
Bir Video... Mail atmak için bu bağlantıya
Tıklayınız...

Onursal Başkan'ın Mesajı
Onursal Başkan Mehmet Temel {rokbox title=|Mehmet Temel Özgeçmiş|| text=|H...
Başkan İle İletişime Geç
E-Posta: baskan@deliktas.org, baskan@haciibrahim.org Direkt Mesaj Gönder Başkan Te...

Köyümüzden Popüler Haberler

Kastamonu - 5 Vakit 1 Şehir
Kastamonu - 5 Vakit 1 Şehi...
Kültür Aşı İnebolu'da
Geçtimiz Ramazan Ayında Atv...

Dernekten Popüler Haberler

Piknik Fotografları Eklendi
06 06 2010 Tarihinde Düzenle...
Duyuru!
Arnautköyde oturan, kuşköy...