Bu İçeriğin Okunma Sayısı: 5136
15 TEMMUZ BİR DİRİLİŞ HİKAYESİ
Metin Temel (Yazar) tarafından yazıldı.   
Cumartesi, 15 Temmuz 2017 17:02

15 TEMMUZ BİR DİRİLİŞ HİKAYESİ

Türkiye 15 Temmuz 2016 yılında dünya ve ülke tarihinde benzerine pek rastlanmayan bir darbe ve işgal girişimine maruz kaldı.

Ülkemiz daha önce birçok darbe görmüştü, ancak böylesi ilk defa oluyordu. Ordunun içinde yuvalanmış bir kısım üniformalı terörist, emir komuta zinciri dışına çıkarak, darbe ve işgal girişiminde bulundular.

İstanbul ve Ankara’da eş zamanlı başlatılan darbe ve işgal girişiminde, devletin tankı ve tüfekleri ile sokakları işgal etmeye ve sivil halkın üzerine bomba yağdırmaya başladılar. Başta İBB, Boğaziçi Köprüsü, MİT, Ankara Özel hareket Merkezi, TBMM, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, darbecilerin kaçırdıkları F-16 savaş uçakları ve helikopterle  bombalandı. TRT binası işgal edilerek  kendilerini “Yurtta Sulh Konseyi” olarak tanımlayan darbeciler TRT spikeri Tijen Karaş’a, silah zoruyla  darbe bildirisi okuttular. Ülke adeta bir  iç savaşa sürükleniyordu.

Gece yarısı saat 22:00 civarı Başbakan Binali Yıldırım televizyonlara  bağlanarak, ordunun  içindeki  bir grup illegal yapılanmanın darbe kalkışmasında bulunduğunu, hükümetin görevinin başında olduğunu, hainlere en kısa sürede gereken dersi vereceklerini söylüyordu.

Milliyetçi Hareket Partisi genel başkanı Devlet Bahçeli, darbe girişiminin duyulduğu ilk anda, hükümetin ve devletin yanında olduklarını, demokrasiye ve halka karşı yapılmış  bu alçak girişimi reddettiklerini söyledi.

Herkes olup bitenleri anlamaya çalışırken cumhurbaşkanı merak ediliyor, herkes Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı nerede olduğunu soruyordu. Uzun bekleyiş sonrası Cumhurbaşkanı  ulusal televizyonlara canlı bağlanarak halka hitap etti. Söz konusu darbe girişiminin ordu içindeki küçük bir yapının teşebbüsü olduğunu, bunu yapanların en ağır şekilde cezalandıracaklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan; halkımızı şehirlerimizin meydanlarına  ve havaalanlarına  davet ediyorum, ne yapacaklarsa yapsınlar, ben millet iradesinin  dışında  bir irade tanımadım bu güne kadar diyerek halkı meydanlara davet etti. Bu çağrıdan sonra halk 7 den 77 ye sokaklara ve meydanlara akın etti. Tanklara ve zırhlı araçlara , uçaklardan atılan bombalara  adeta vücutlarını siper ettiler. Dünyada eşi benzeri olmayan bu direniş, bir kez daha Çanakkale ve Kurtuluş savaşı gibi bir destana dönüşecekti.

15 Temmuz darbe girişiminin seyrini  değiştiren en büyük olaylardan biri de Ankara Özel Kuvvetler Komutanlığında yaşandı. Özel Kuvvetler Komutanı Tümgeneral Zekai Aksakallı, darbeci Tuğgenaral Semih Terzi’nin  karargahı ele geçirmek için karargaha gittiğini öğrendi. Bunun üzerine  çok güvendiği evladım dediği koruma Astsubayı  Ömer Halis Demir’i arayarak ”Sana vatanımız ve milletimiz adına tarihi bir görev veriyorum.Tuğgenaral Semih Terzi vatan hainidir, isyancıdır. Onu karargaha girmeden  öldür! Bunun sonunda şahadet var, biliyorsun seninle 20 yıllık beraberliğimiz var, hakkını helal et.

Ömer Halis Demir sonu ölüme varan bu emir üzerine, vakur bir sesle Zekayi paşaya hitaben  baş üstüne komutanım  hakkım helal olsun, sizde helal edin” dedi. Astsubay Ömer Halis Demir darbeci Semih Terzi’yi karargah girişinde  öldürerek darbe girişiminin seyrini değiştiren isim oldu. Kahraman Astsubay daha sonra darbecilerin kurşunları ile orada şehit oldu.

Aynı gece ülkenin değişik yerlerinde darbeye karşı çıkan direniş gösteren silahsız sivil halktan bir çok kişi darbecilerin kurşunları ile şehit oldu.

Asker, Polis ve sivil halktan 250 kişi şehit olurken 2193 kişi yaralanarak gazilik  şerefine ulaştı.

15 Temmuz, ülkemiz ve milletimiz için bir dönüm noktası olurken, halkın demokrasiyi inancı, ülkesine, ve milletine bağlılığı,  destansı bir şekilde tarihe geçti.

15 Temmuz yıl dönümünde tüm şehitlerimizi rahmetle ve minnetle bir kez daha anıyor, gazilerimize de acil şifalar diliyoruz.

Ülkemiz bir daha böyle acılar yaşamasın, rabbim vatan ve millet düşmanlarına fırsat vermesin.

Allah ülkemizi ve milletimizi korusun.

 

Saygı ve sevgilerimle.

 

Metin TEMEL

Dernek Yön.Krl Başk.

 
Yeni duyuru yok..
Yaklaşan yeni duyuru yok.....
Yeni duyuru yok..
Yaklaşan yeni duyuru yok.....
Yeni duyuru yok..
Yaklaşan yeni duyuru yok.....

Davulcu Rıza Tekeş
izlemek için tıklayın


Sizden Gelen Videoları
Bu Alanda Yayınlamaya
Devam Ediyoruz. Yayınlanmasını
İstediğiniz Video Var ise Bize Videonun
Adresi ile Birlikta Mail Atın..
Bu Ay Seçilen Video
Anonim
Bir Video... Mail atmak için bu bağlantıya
Tıklayınız...

Onursal Başkan'ın Mesajı
Onursal Başkan Mehmet Temel {rokbox title=|Mehmet Temel Özgeçmiş|| text=|H...
Başkan İle İletişime Geç
E-Posta: baskan@deliktas.org, baskan@haciibrahim.org Direkt Mesaj Gönder Başkan Te...

Köyümüzden Popüler Haberler

Kastamonu - 5 Vakit 1 Şehir
Kastamonu - 5 Vakit 1 Şehi...
Kültür Aşı İnebolu'da
Geçtimiz Ramazan Ayında Atv...

Dernekten Popüler Haberler

Müzik Kutusu
Müzik Kutusu Aç...
Duyuru!
Arnautköyde oturan, kuşköy...

Rastgele Haberler

Piknikte Buluşalım
PİKNİKTE BULUŞALIM D...